Mytí vlasů bez šamponu. Co používat místo něj?
Přirozenost se stala součástí denní péče. Neustále řešíme zda přejít od syntetické kosmetiky k alternativním produktům, které jsou ekologické a mají zdravotně nezávadné složení. Co můžete k umytí vlasů použít jiného než šampón? Objevte 8 alternativních řešení. Některé Vás mohou pěkně příjemně překvapit!
Najít šampón, který není složen z kontroverzních čistících složek a dráždidel, může být takřka nadlidský výkon. Zaprvé by měl šampon odpovídat stavu a typu vlasů. To, že jsou šampony doslova přecpané všelijakými složkami nemusí znamenat, že fungují lépe. Velmi často bohužel platí, že čím víc složek, tím víc přípravek vlasy zatěžuje a vysušuje. Neustále mějte na paměti, že pokožka hlavy je citlivá, nesmíme ji mytím vlasů dráždit.
CO POUŽÍT NA UMYTÍ VLASŮ MÍSTO ŠAMPONU?
Čistou vodu
Klidně si můžete hlavu umýt jen vodou. Ze začátku můžete mít zvláštní pocit, protože samotná voda nebude pěnit, takže nebudete mít pocit, že se vlasy důkladně myjí. Přesto však: voda je schopná se zbavit čehokoli, co je rozpustné ve vodě. Nemá odmašťovací vlastnosti jako šampony, je tedy možné že budete mít pocit mastných vlasů nebo nesprávného umytí vlasů. Správné (čili pečlivé a trpělivé) mytí vlasů pouze vodou způsobuje, že se nadbytečný maz na pokožce nevymyje, ale rozprostře se po celé délce vlasů. Díky tomu jsou vlasy u cibulek svěžejší a prameny vlasů získají po celé délce přirozenou ochranu proti ztrátě vlhkosti.
Mýdlo a ocet
Dobrou náhražkou šampónu je také mýdlo. Pozor, ne každé mýdlo je vhodné. K mytí vlasů by se měla používat pouze draslíková mýdla. Což je poměrně náročné, většinou jsou v obchodech dostupná zejména sodíková mýdla, která však působí na vlasy negativně. Pokud se Vám podaří draslíkové mýdlo sehnat, pak jej jen nechte mírně v ruce napěnit a aplikujte jej na základ vlasů, důkladně promasírujte pokožku hlavy a pak opláchněte. Přesto nezapomeňte na finální krok v podobě opláchnutí jablečným octem. Mýdlo má nevhodné pH, které je nutné v blízkosti pórů snížit.
Jedlá soda a ocet
V poslední době se mytí vlasů pomocí jedlé sody stalo velmi populární. Tato alternativa se musí vždy spojit s opláchnutím vlasů jablečným octem. Jedlá soda má mimořádně alkalické pH, které vlasům nesvědčí. Přesto však disponuje skvělými vlastnostmi. Absorbuje nadbytečnou mastnotu, má antibakteriální účinky a pomáhá vypláchnout většinu nečistot z vlasů (dokonce i velmi odolné). Existují dva způsoby, jak si mýt vlasy pomocí jedlé sody: opláchnout vlasy vodou nebo vytvořit tlustou pastu (2 čajové lžičky jedlé sody se dvěma čajovými lžičkami vody nebo kondicionéru).
Vaječný žloutek
Většina lidí neví, že je možné si vlasy umývat pomocí vaječného žloutku. Jediné, co může od použití této metody odrazovat, je nevlídný zápach syrového vajíčka a riziko aplikace příliš velkého množství proteinu do vlasů. Vaječný žloutek je potravina bohatá na proteiny, pokud jich dodáme však do vlasů příliš mnoho, je možné, že může docházet k nekontrolovatelnému třepení zdravých vlasů. Máte-li však suché nebo normální vlasy, s použitím této metody neváhejte. Jak si umýt vlasy pomocí vaječného žloutku? Potřebujete 2-3 našlehané žloutky, naneste je na kořínky vlasů a vmasírujte je do vlasů, jako kdybyste si vlasy myly šamponem. Tento přírodní šampón můžete obohatit o šťávu z citronu, která Vaše vlasy odlehčí a zlepší texturu vajíčka
Mýdlo na dámskou intimní hygienu
Před nějakou dobou se blogy dočista zbláznily, když jedna z děvčat popsala, jak si vlasy myje mýdlem na dámskou intimní hygienu. Ačkoli to zní dosti podivně, musíme vzít na vědomí, že jde o jednu z nejšetrnějších kosmetik, kterou můžeme na trhu sehnat. Produkty jsou určeny pro péči o citlivé části těla, takže určitě nepoškodí vlasy nebo pokožku hlavy. Tento typ produktů má vhodné pH a obsahuje velmi jemná čistidla, takže velmi účinně vyčistí vlasy, aniž by narušily přírodní ochrannou bariéru ve formě hydrolipidové vrstvy.
Vlasový kondicionér
Kadeřníci často doporučují mýt vlasy pomocí kondicionéru. Pokud máte suché, poškozené vlasy, které se samy kroutí, jde o skvělého pomocníka. Šampón může případně vysušovat a zmatňovat, zatímco kondicionér poskytne vlasům cenné živiny. Není tak účinný při čistění pokožky hlavy nebo odstraňování nadbytečného mazu, ale je jemnější. Nejlepší kondicionéry jsou ty bez obsahu silikonů a parafínu, které zároveň disponují lehkým a přírodním složením. Použijte větší množství než byste použily u šamponu.
Hlína a ocet
Existuje hlína, kterou lze použít jako náhražku za vlasový šampón. Konkrétně se jedná o marockou hlínu Ghassoul. Spíš se používá při péči o mastnou nebo necelistvou pleť, při problémech s akné. Hodí se však i pro mytí vlasů. Zejména díky tomu, že odmašťuje, reguluje vylučování mazu a čistí pokožku hlavy od toxinů. Můžete si připravit pastu, jejímž základem bude hlína Ghassoul: stačí ji smíchat s vodou. Tuto pastu vmasírujte do pokožky hlavy a ponechte ji působit po dobu několika minut. Poté opláchněte vlasy teplou vodou a zakončete péči o vlasy opláchnutím jablečným octem, abyste opět uvedly do rovnováhy pH pokožky.
Výtažek z ořechů
Vysušené skořápky ořechů indického stromu Sapindus Mukorossi se nazývají „washnuts“. Používají se jako ekologický prášek na praní a nahrazují všechny produkty z chemikálií určených pro péči o domácnost. Též je můžete s radostí využít při péči o vlasy. Ořechy obsahují saponin, což je přírodní látka, která při kontaktu s vodou začne pěnit a umí účinně čistit. Abyste si mohly umýt vlasy, je třeba vytvořit směs z ořechů. Do vroucí vody vhoďte 8 ořechů a nechte povařit 5 minut. Ponechte vychladnout a pak směs nalijte na vlhké vlasy a pokožku hlavy. Ale nebojte se, vůně na vlasech nezůstane. Můžete použít ořechy jako přírodní náhradu vlasového šamponu.
Napsat komentář