Jak se postarat o suchou pokožku?
Suché pokožky si všimneme velice snadno: je matná, hrubá, jemná a prosvítají přes ni cévy hlubších vrstev kůže. Po mytí se snadno stáhne a stárne rychleji než mastná, či kombinovaná pokožka. Častým čištěním a peelingem její stav ještě zhoršujeme. Jak se tedy efektivně postarat o suchou pokožkou a proč se naše pokožka vůbec vysušuje? Jaké jsou typy suché pokožky a jaké jsou nejčastější chyby, které při péči o ní činíme?
Proč máme suchou pokožku?
Suchá pokožka produkuje méně mazu, než potřebuje. Přesně proto vypadá tak jak vypadá. Výsledkem nedostatečného množství mazu je také nedostatek lipidů, které nestačí pro obnovu ochranné hydro-lipidové bariery naší pokožky. Suchá pokožka může vzniknout vlivem dědičných vloh a často se objevuje spolu s velice světlou pokožkou. Vysušovat se ale může i vlivem řady externích faktorů, jakými jsou například chlad, sucho, teplý vzduch, UV záření, nesprávná péče či medikace, hlavně diuretika, která regulují krevní tlak a mění také vodní rovnováhu naší pokožky.
Suchá pokožka může vzniknout také vlivem hormonálních změn. Z tohoto důvodu se velice často vyskytuje u těhotných žen a žen po menopauze. S věkem pokožka produkuje stále méně a méně lipidů.
Typy suché pokožky
Existují alespoň dvě kritéria, která nám pomáhají rozdělit typy suché pokožky. Podle prvního můžeme rozdělit pokožku na suchou, velmi suchou a suchou a zároveň i citlivou. Suchá pokožka je definovaná pocitem napnutí, tenze a hrubosti. velice suchá pokožka není pouze napnutá, ale také popraskaná a má tendenci k tomu praskat, loupat se a škrábat. Pokud je suchá pokožka také citlivá, obsahuje citlivá nervová zakončení, která symptomy ještě prohlubují. Ve výsledku může některá kosmetika pokožku dráždit.
Podle dalšího kritéria pokožka může být buďto vodnatě suchá, či olejově suchá. Olejově suchá pokožka je výsledkem snížené sekrece mazu, kdy pokožka ztrácí hydrataci poruchou sekrece potu a přírodních hydratačních agens.
Kromě toho pokožka každého z nás, ať už je její typ jakýkoliv, se může vysušit v případě, že pracujeme v místnosti s radiátory či klimatizací. Přesněji tedy pokud v místnosti klesne vlhkost vzduchu pod 45%. V této situaci můžete pokožku hydratovat za pomoci vhodné kosmetiky a zvlhčovačů vzduchu.
Jak se postarat o suchou pokožku?
Suchá pokožka vyžaduje užití kosmetiky bohaté na hydratační a vyživující složky. Hydratační krémy doplňují nedostatečné přírodní hydratační složky pokožky a zajišťuje pokožce optimální hydrataci. Olejová kosmetika podporuje lipidovou vrstvu pokožky a ve výsledku tak zabraňuje ztrátě vlhkosti.
Jako denní krém používejte hydratační krémy určené pro suchou pokožku. Díky tomu, že slunce nejen opaluje, ale také vysušuje, by měly produkty obsahovat alespoň faktor 15. Co se nočního krému týče, rozhodně se vyplatí vyzkoušet vyživující krémy s obsahem ceramidů, rostlinných olejů, močoviny či změkčovadel. Noční krém by měl obnovovat, vyživovat a chránit suchou pokožku.
Kromě toho by odličovací kosmetika pro suchou pokožku neměla obsahovat žádný alkohol, který by ji mohl dráždit a způsobovat další ztrátu hydratace. Nejlepším řešením je užívat čistící mléka, emulze, krémy a tonery určené pro suchou pokožku. Micelární voda může být také vhodnou pomůckou, jelikož nedráždí ochrannou vrstvu epidermis. Kromě toho se vyplatí aplikovat enzymatický peeling na pokožku, či alespoň vyživující masku alespoň jednou týdně.
Při péči o opravdu velmi suchou pokožku se vyplatí užívat olej z lněného semínka, který jí dodá hydrataci a dále ji vyživí, vyhladí a zkrášlí. Lněný olej můžete přidat do vašeho oblíbeného sprchového gelu, či přidat pár kapek při přípravě koupele. Lněný olej je integrální součástí péče o suchou pokožku.
Nejčastější chyby v péči o suchou pokožku
Suchá pokožka znemožňuje užití některých kosmetických produktů a metod.
Nedoporučuje se:
- užívat mechanický peeling.
Tento typ kosmetiky funguje lépe na mastné a kombinované pokožce, v případě suché pokožky je příliš invazivní; - umývat si obličej chlorovanou vodou
Chlor může vysušovat a dráždit pokožku. Vyplatí se vodu před mytím obličeje nejdříve nechat projít varem; - umývat si obličej mýdlem
Mýdlo z pokožky odstraňuje kromě nečistot také maz (kterého je na suché pokožce nedostatek). Kromě toho může mýdlo pokožku aktivně dráždit; - pokožku fyzicky dráždit ručníkem
Mechanicky namáhavé sušení pokožky ručníkem způsobí, že na vaší pokožce zbyde minimum mazu. Namísto mechanicky náročného sušení stačí ručník přiložit a počkat, než sám od sebe vodu neabsorbuje; - nevhodné užívání termální vody
Termální voda je plná minerálů, které by měly podpořit přírodní ochranu a redukovat riziko zánětu. Po aplikaci termální vody je ale potřeba pokožku osušit například papírovým ubrouskem, jinak se voda sama vypaří a může vysušovat pokožku.
Napsat komentář