Elastin – vlastnosti, účinky, použití
Elastin je protein, který je přirozeně produkován naším tělem. Jeho produkce se zastaví po 25. roce našeho života a po padesátce se vyprodukovaná vlákna začnou vytrácet. Elastin je odpovědný za hladkost a pevnost naší pokožky, což je důvodem, proč tak často tvoří důležitou součást kosmetiky určené pro zralou pokožku. Jaké jsou vlastnosti, účinky a metody aplikace elastinu a jaká kosmetika je založena na jeho bázi?
Elastin – vlastnosti a účinky
Elastin je základním stavebním kamenem pojivové tkáně, šlach a vazů. Můžeme jej také nalézt ve stěně našich cév, v plicích a v srdci. Je produkován fibroblasty a dodává pokožce její charakteristickou pružnost. To znamená, že když pokožku natáhneme, či smrštíme, vrátí se po odeznění působící síly opět do svého původního stavu. Starší osoby již ale neprodukují tolik elastinu a pokožka vypadá starší a slabší. Proto, abychom zpomalili proces stárnutí pokožky našeho obličeje, používáme kosmetiku s hydrolyzovaným elastinem, který se dostává do hlubokých vrstev epidermis a váže k sobě vodu, čímž pokožku hydratuje a vyhlazuje.
Elastin je přírodní elastomer, který funguje jako guma, což znamená, že obnovuje strukturu pokožky například po těhotenství, či po jejím natažení jakýmikoliv jinými vlivy. Za své vlastnosti vděčí dvěma aminokyselinám: desmosinu a isodesmosinu. Obě umožňují tvorbu peptidových vazeb a způsobují natažení vláken elastinu na dvojnásobek své délky. Když na elastin přestaneme působit, opět se vrátí do svého původního tvaru bez jakýchkoliv změn své struktury. Díky tomu dodává naší pokožce pružnost, dodává ji vitalitu a vyhlazuje naše vrásky. Chrání nás také před účinky škodlivých chemikálií a snižuje riziko podráždění pokožky. Kosmetika s elastinem nám tak dokáže pomoci i v podrážděných oblastech naší pokožky. Aromatické aminokyseliny obsažené v elastinu mu dodává schopnost absorbovat UV záření. Kosmetika s elastinem umožňuje tvorbu ochranné vrstvy na povrchu pokožky – jedná se o jemný film, který ji chrání a zabraňuje ztrátám vody. Kromě toho elastin podporuje obnovu vlasů, které budou hebčí a lesklejší. Kromě toho posiluje také nehty a zabraňuje jejich lámání.
Elastin – aplikace
Díky svým vyživujícím vlastnostem se elastin vyskytuje také v krémech na zralou pokožku a dalších podobných produktech. Měl by se vyskytovat i v tónující kosmetice, krémech a balzámech, jelikož se v hydrolyzované podobě snadno přidává do emulzí a vodní kosmetiky.
Elastin chrání pokožku před ztrátami vody, což je důvodem, proč se tak často užívá v kosmetice určené pro dehydratovanou pokožku. Přidává se do kosmetik ve spreji, ve kterých pomáhá pečovat jak o vlasy, tak o pokožku. Laky na nehty s elastinem také vydrží déle.
Kromě toho je elastin také častou složkou řasenek, jelikož ve formě hydrolyzátu v pudru dodává řasám lesk, pružnost a prodloužení. Díky faktu, že elastin neutralizuje škodlivé účinky dráždivých látek se přidává do mýdel, sprchových gelů a také klasické kosmetiky.
Elastin a kolagen
O elastinu se často zmiňujeme, když hovoříme o kolagenu, což je hlavní protein pojivové tkáně. Kolagen můžeme nalézt v kůži, v kostech, ve šlachách a v chrupavkách, což jsou struktury odolné na tah. V současné době známe přes 19 různých typů kolagenu. Kolagen dodává pokožce pružnost a často se užívá při estetické chirurgii, například při vyplňování rtů. S věkem se zpomaluje nejen produkce elastických vláken, ale také kolagenu. Dochází k takzvané glykaci, která zahrnuje tvorbu vazeb mezi vlákny. Vazby jsou tvořeny hlavně mezi cukry (ribóza, fruktóza a glukóza) a proteiny, takže kolagenem a elastinem. Výsledkem jsou vazby kombinující vlákna elastinu a kolagenu, což mění vlastnosti pokožky (snížená pružnost a tvorba vrásek) a zpevněná hmota kolagenu. Užití elastinu a kolagenu v kosmetických produktech zpomaluje proces glykace, který začíná okolo dvacítky.
Mužská pokožka má více kolagenu a elastinu, než ženská a je asi o 20% hustší.
Napsat komentář