Jak bezpečně opalovat? Užitečné rady, nejen pro pokožku

Existuje bezpečná forma opalování, kterou může provádět každý z nás! Ovšem pokud se chcete správně opalovat, musíte vzít v úvahu důležité faktory, jako je čas dne, vlnová délka slunečního záření a samozřejmě fotobiologické riziko. Přečtěte si odborné rady pro zabránění popálenin a udržet zdravou pokožku!

Proč je důležité bezpečné opalování?

Všichni víme, že slunce občas může být škodlivé, zvlášť pro naši pokožku. Existuje mnoho příčin, které mohou způsobit kožní choroby vyvolané sluncem. Když jsme se slunce dlouhodobě vystavujeme, můžeme riskovat problémy s kůží, včetně:

  • Rakovina kůže.
  • Boule.
  • Suchá kůže.
  • Ztenčení kůže.
  • Hyperpigmentace.
  • Foto-alergické reakce.
  • Zánětlivé stavy.

Nicméně, abychom se ochránili před slunečným zářením, ne potřebujeme se na něj úplně vzdávat. Než začnete opalovat, tak doporučujeme dobře se připravit a být informovaní o tom, jak vyšít maximální účinek ze slunce bez rizika.

Jak se nejlépe připravit na opalování?

Abyste se vyhnuli vážným nežádoucím účinkům slunce, doporučujeme vytvořit dobrou ochrannou strategii, od fyzických technik až po nošení vhodného oblečení ať už na pláži nebo na sluníčku.

1) Fyzická ochrana: Ochranný faktor

Opalovací krém s ochranným faktorem (jednotka označující poměr mezi množstvím slunečního záření, které je pak absorbováno kožními buňkami, a množstvím záření, které se zase odráží), který odpovídá naší horní vrstvě kůže, je první a nezbytnou součástí ochranného prostředku. Je důležité mít na paměti, že byste neměli koupit čelní faktor nad 30. Čím vyšší je faktor, tím delší bude naše opalování bezpečné.

Je také důležité vědět, že faktor nebo opalovací krém, který jsem si vybrali, by měl být vybrán pro každou oblast těla zvlášť, protože se v závislosti na poloze liší i UVA/UVB záření. Tyto krémy by měly být naneseny 15 až 30 minut před vystavením své pokožky slunci a opět by měly být opakovány po každém potu, plavání nebo osušení ručníkem.

2) Oblečení, které nás ochrání

Chráníme-li se od slunce pomocí oblečení, čím více těžíme z něj a ochráníme se, čím více omezíme riziko popálenin nebo dalších infekčních procesů. Je třeba si uvědomit, že i když nosíte oblečení, ještě stejně můžete risgovat sluneční škodlivé účinky. U oblečení je nutné poznamenat, že odstíny oranžové a červené mají mírnou tendenci absorbovat více UV záření, než ostatní barvy. Účinnost oblečení by proto měla být změřená dle takových UV stupňů.

3) Sluneční brýle

Umělé UV záření může být velmi škodlivé pro naše oči. Proto byste se měli vždy ochránit pomocí kvalitních slunečních brýlí. Sluneční brýle, které obsahují širokokluzí filtry UVA a/nebo UVB. Plastové brýle jsou nejlepší volbou pro ochranu očí.

4) Co ještě můžete udělat pro zabránění problémům spojeným s opalováním?

  • Před opalováním byste, pokud je to možné, měli nosit šátek nebo klobouk s širokými štíty.
  • Vyvarujte se expozice UV záření v čase od 10 hodin ráno do 15 hodin odpoledne.
  • Pokud naplánujete aktivity v exteriéru, můžete je pojmout spíš v ranních hodinách nebo večer.
  • Vyhněte se nadměrnému opalování a neopalujte se po delší dobu.